| Usage | Home Use |
|---|---|
| Stations | Squat Rack |
| Item Weight | 59 lb |
| Sport/Activity | Gym & Training |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Color | Yellow |
| Type | Folding Squat Rack |
| Model | A91-365V00YL |
| Manufacture | Aosom LLC |
| MPN | USA91-365V00YL0145 |
| Item Dimensions | 48" L x 23.6" W x 89.8" H |
| Material | Steel |
| Weight Capacity | 1000lb |
| Item Length | 48in |
| Item Width | 23.6in |
| Item Height | 89.9in |
| Colormap | yellow |
| Brand | Soozier |
| UPC | 196393520727 |
Check the listing for details. Soozier Folding Squat Rack with Pull Up Bar, 1000 Pounds Capacity, Yellow. Color: Yellow, Condition: New. Listed at 164.99 USD. Transform your workout space with the Soozier folding squat rack! Adjust the barbell rack stand across 17 height levels for a tailored training session, supporting up to 1000 lbs. Plus, its wall-mounted design boosts stability during intense lifts.