| California Prop 65 Warning | ⚠ CALIFORNIA PROPOSITION 65 WARNING: WARNING: This product can expose you to substances deemed harmful by the state of California, including di(2-ethylhexyl)phthalate (DEHP), a chemical known by the State of California to cause Cancer. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov |
|---|---|
| Color | Black and Red |
| Type | Power Tower |
| Model | A91-293V00RD |
| Manufacture | Aosom LLC |
| MPN | USA91-293V00RD0145 |
| Item Dimensions | 55" L x 42.5" W x 77.5" H |
| Material | Steel, PU |
| Weight Capacity | 242lb |
| Item Length | 55in |
| Item Width | 42.5in |
| Item Height | 77.5in |
| Colormap | multi-colored |
| Brand | Soozier |
| UPC | 196393608883 |
Check the listing for details. Soozier Lat Pull Down Machine Cable Station with Flip-Up Footplate, Red. Color: Black and Red, Condition: New. Listed at 174.99 USD. • Non-slip, Flip-up Footplate: The front pedals can be flipped up 90° to match your different exercise positions and the non-slip texture ensures safety while exercising. • Adjustable Seat: The lat pull down machine's seat height changes four different levels - easy to set to a position which is most correct and safe for you when working out.