| Type | Weight Cable Pulley System |
|---|---|
| Brand | Soozier |
| Color | Red |
| Model | A91-409V00RD |
| Vintage | No |
| Features | Adjustable, Portable, Non-Slip |
| Material | Steel, Nylon |
| Unit Type | Unit |
| Item Width | 1in |
| Item Height | 78.7in |
| Item Length | 38.6in |
| Item Weight | 10 lb |
| Set Includes | Lat Pulldown Bar, Nylon Handle, Strap Handle, Silent Pulley |
| Suitable For | Home Gym |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Gym & Training |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Number of Items in Set | 1 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Manufacture | Aosom LLC |
| MPN | USA91-409V00RD0141 |
| Item Dimensions | 38.6" L x 1" W x 78.7" H |
| Weight Capacity | 200lb |
| Colormap | red |
| UPC | 673986401729 |
Check the listing for details. Soozier Weight Cable Pulley System for LAT Pull Down, Biceps Curl, Red. Color: Red, Condition: New. Listed at 54.99 USD. ● 1 x Lat Pulldown Bar. • Easy Setup & Travel-Friendly: Assembly takes minutes. ● 2 x Silent Pulley. ● Dual silent pulley system allows for more creative and customized training routines. ● Weight Loading Pin Size: 2" Dia.