| Number of Items in Set | 4 |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number Of Items | 4 |
| Recommended Uses For Product | Bathroom, Bedroom, Kitchen, Living Room |
| Maximum Weight Capacity | 22 lb |
| Item Length | 24 in |
| Additional Parts Required | No |
| Furniture Finish | Engineered Wood Matte |
| Finish Types | Matte |
| Number of Shelves | 4 |
| Department | Adults |
| Room Type | Bathroom, Bedroom, Living Room |
| Item Height | 1.5 in |
| Maximum Weight per Shelf | 22 lb |
| Style | Modern |
| Weight Capacity Maximum | 22 Pounds |
| Features | Wall Mountable, Hardware Included |
| Door Mechanism | Open Face |
| Unit Quantity | 4 |
| Room | Bathroom, Bedroom, Living Room |
| Finish | Matte |
| Item Width | 9 in |
| Pattern | Solid |
| Required Tools | No Tools Required |
| Color | Mahogany |
| Set Includes | Floating Shelf |
| Material | MDF, PVC |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Brand | Unbranded |
| Mounting | Wall Mounted |
| Type | Floating Shelf |
| Weight Capacity | Maximum Weight: 22 Pounds |
| Assembly Required | Yes |
| Packaging | Flat Pack |
| Style Name | Modern |
| Additional Features | Hardware Included |
| Shelf Type | Engineered Wood |
| Item Weight | 7.3 lb |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Sorbus Wall Mounted Floating Shelves for Wall Décor and Storage - 4-Pack. Color: Mahogany, Condition: New, Made in China. Listed at 64.37 USD. Perfect for showcasing decor in compact areas without clutter. Transform your space with the stunning Wall Mounted Floating Shelves. Why Choose Wall Mounted Floating Shelves?. Why settle for plain walls when you can turn them into artful displays?.