| Color | Black |
|---|---|
| Material | Metal |
| MPN | 49535715 |
| Item Length | 18.5 in |
| Maximum Temperature | Up to 1300°C / 2300°F |
| Suitable For | Camping, Hiking |
| Safety Features | Child-Resistant Mechanism |
| Brand | SOTO |
| Type | Torch Lighters |
| Unit Type | Unit |
| Weather Resistance | Yes |
| Number in Pack | 1 |
| Item Height | 1 in |
| Model | ST-PT-XT |
| Features | Lightweight, Electronic Ignition, Refillable, Durable, Compact |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 1.76 oz |
| Item Width | 3.5 in |
| UPC | 4953571519531 |
Check the listing for details. SOTO Pocket Torch Lighters For Camping Extended Refillable Torch Lighter Compact. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 34.99 USD. The following fuels are compatible with the Pocket Torch XT: 1. Normal butane 2. This high-temperature capability makes it suitable for a variety of applications, from lighting campfires and grills to performing detailed DIY projects.