| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Color | Natural |
| Features | Easy to Clean |
| Item Diameter | 10 in |
| Item Height | 3.5 in |
| Item Length | 9 in |
| Item Weight | Less than 2 lbs |
| Item Width | 6 in |
| Material | Rattan |
| Number of Items in Set | Two-Piece |
| Set Includes | Banneton Basket |
| Shape | Round |
| Type | Basket |
Check the listing for details. Sourdough Bread Baking Supplies Kit Banneton Proofing Baskets Dough Scraper Lame. Color: Natural, Condition: New. Listed at 48.11 USD. Easy to Use and Clean: The included liner cloth makes it simple to remove dough from the proofing baskets, and both the banneton baskets and liner cloth are easy to clean, ensuring hassle-free maintenance.