| Maximum Timer Setting | 99 Hours 59 Minutes |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Material | Stainless Steel + Plastic |
| Item Depth | Not Specified |
| California Prop 65 Warning | No |
| Brand | Lonkion |
| Type | Slow Cooker |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | Not Specified |
| Item Height | Not Specified |
| Voltage | 110–120V |
| Model | Sous Vide Cooker 1100W IPX7 Immersion Circulator |
| Features | Fast Heating |
| Cable Length | Not Specified |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Sous Vide Cooker Unit |
| Finish | Matte |
| Power | 1100W |
| Item Width | Not Specified |
| Item Weight | 3 lbs |
| Number of Settings/Programs | Digital Temperature & Timer Control |
Check the listing for details. Sous Vide Cooker 1100W Immersion Circulator Temp Control IPX7 Kitchen. Condition: New. Listed at 88.88 USD. TheIPX7 waterproof design allows easy cleaning, while the quiet water circulation system ensures silent operation. 1100W fast heating power. IPX7 waterproof design. Type: Slow Cooker. Insulated Stainless Steel Water Bottle Vacuum Triple Wall Leak Proof Flip Straw.