| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 14 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Exterior Depth | 20-29.9 in |
| Custom Bundle | No |
| MPN | Does Not Apply |
| Material | Steel |
| Water Endurance | 0 |
| Safe Capacity | 4-5.9 cu ft |
| Modified Item | No |
| Safe Type | Depository Safe |
| California Prop 65 Warning | n/a |
| Brand | Southeastern |
| Mounting | Floor |
| Lock Type | Electronic |
| Exterior Height | 20-29.9 in |
| Exterior Width | 30-39.9 in |
| Maximum User Codes | 6 |
| Model | FL2731EE |
| Number of Doors | 2 |
| Safe Weight | 250-399.9 lb |
| Safe Color | Black |
| Features | Bolt-Down Kit |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Fire Rating | Not Rated |
Check the listing for details. 2 Door Drop Slot Safe quick access electronic keypad lock and backup key. Condition: New. Listed at 1368.00 USD. Southeastern depository safes are designed for protection against robbery as well as internal theft, allowing quick deposits and secure storage for cash and miscellaneous valuables without actual access inside the safe: a necessity in every cash handling business. Professional Grade Safe,All steel construction. Anti-Fish baffle helps prevent theft through the deposit door 1/2" thick solid steel door. Five 1" diameter solid steel bolts for extra security Lock protected by a drill resistant hard plate Spring loaded re-locker keeps safe locked, even after lock has been removed. Heavy-duty full length dead bar helps prevent door removal. 4 pre-drilled anchor. Exterior: 27.24"x30.79"x20.98" Left interior: 10.50"x13.50"x18.78" Right interior : 26.50"x16.50"x18.78" Interior Cu.Ft. : 6.29 Weight : 260lbs