| Minimum Measurement | 1 in |
|---|---|
| Brand | Starrett |
| Reading | Mechanical |
| Type | Micrometers |
| Maximum Measurement | 2 in |
| Manufacturer | L.S. STARRETT |
| Model | outside micrometer .0001" graduation friction lock |
| Micrometer Type | Outside Micrometer |
| MPN | T226FL-2 |
| Country of Origin | United States |
| Resolution | 0.00010 in |
Check the listing for details. Starrett 1”-2" Outside Micrometer Made In USA. Condition: Used, Made in United States. Listed at 19.97 USD. Starrett 1”-2" Outside Micrometer Made In USA Moves freely, sold as-is.