| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Minimum Measurement | 0.0 in |
| Brand | Starrett |
| Maximum Measurement | 6.0 in |
| Accuracy | +/-0.0010 in |
| Dial Color | White |
| Caliper Type | dial |
| MPN | 120A-6 |
| 64514 | 64514 |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Graduations | 0.001 in |
Check the listing for details. Starrett 120A-6 Dial Caliper, Stainless Steel, White Face, 0-6" Range IN STOCK. Condition: New. Listed at 271.00 USD. Thumb-operated fine adjustment roll for one-handed useLock screw holds the sliding jaw in position, to ensure a consistent measurementRack teeth point down to keep foreign matter from clogging the gearKnife-edge contacts for inside and outside measurementsRange (in): 0-6" Graduations (in): .001" Revolution Range (in): .100" Bar Graduations: .100" Construction Material: Stainless Steel Dial Color: White Inside Jaw Depth (in): 5/8" Inside Jaw Depth (mm): 16mm Outside Jaw Depth (in): 1-1/2" Outside Jaw Depth (mm): 38mm Case Type: PlasticPLEASE NOTE: WE ARE CLOSED ON SATURDAYS & SUNDAYS AND THEREFORE MAY NOT ALWAYS RESPOND TO OFFERS.