| Brand | Starrett |
|---|---|
| Minimum Measurement | 2 in |
| Maximum Measurement | 3 in |
| Reading | Mechanical |
| Micrometer Type | Outside Micrometer |
| MPN | 436 |
| Country of Origin | United States |
| Resolution | 0.00100 in |
Check the listing for details. Starrett 2"-3" Outside Micrometer, No. 436, USA. Condition: Used, Made in United States. Listed at 29.95 USD. Item does have initials on the side of it.