| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Brand | Starrett |
| Minimum Measurement | 5 in |
| Maximum Measurement | 12 in |
| Reading | Mechanical |
| Micrometer Type | Outside Micrometer |
| Model | special 2" travel thimble |
| Resolution | 0.00100 in |
Check the listing for details. Starrett 224 Special Outside Micrometer 5"-9" RANGE, 2" TRAVEL THIMBLE. Condition: Used, Made in United States. Listed at 200.00 USD. Starret Interchangeable Anvil Micrometer with 2" travel thimble. never seen one like this! The mic will measure 5-9" range one Anvil measures 5-7", another 6-8" ,and the ladt Anvil 7-9" range. really neat Micrometer. Micrometer is marked Sp3cial by Starret. Someone got rough with the Anvil nut, but it does thread on and off fine.