| Minimum Measurement | 250mm |
|---|---|
| Non-Domestic Product | No |
| Maximum Measurement | 275mm |
| Custom Bundle | No |
| Micrometer Type | Outside Micrometer |
| Modified Item | No |
| Brand | Starrett |
| Reading | Mechanical |
| Manufacturer | Starrett |
| Model | 436M |
| Country of Origin | United States |
| Resolution | .001mm |
Check the listing for details. Starrett 250 - 275mm Micrometer No. 436M METRIC In Good Condition Original Box. Condition: Used, Made in United States. Listed at 200.00 USD. The Starrett 250 - 275mm Micrometer No. 436M is a high-quality micrometer designed for precise measurements outside of the micrometer. Made by the reputable brand Starrett in the United States, this micrometer has a resolution of .001mm and can measure up to 275mm with a minimum of 250mm. This is a very nice tool. Everything works as it should. There are a few small engravings. The spindle rotates smoothly, the lock and the ratchet work as they should. The carbide faces are clean and smooth. It has a very nice box that is in great condition.