| Brand | Starrett |
|---|---|
| Minimum Measurement | 0mm |
| Reading | Mechanical |
| Maximum Measurement | 50mm |
| Micrometer Type | Outside Micrometer |
| MPN | #2M |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Resolution | 0.01mm |
Check the listing for details. STARRETT #2M 0-50mm Micrometer Carbide Tipped, Reads .01mm Complete Set Used. Condition: Used. Listed at 139.99 USD. Reads in 0.01mm, and has an 25mm round standard and adjusting wrench. This is slightly used condition.