| Rod Diameter | 5/32 in |
|---|---|
| Case Type | Padded Case |
| Micrometer Type | Depth Micrometer |
| Anvil Shape | Round |
| MPN | 443Z-3RL |
| Rod Tip Shape | Round |
| Base Length | 2 in |
| Includes | Spanner Wrench |
| Accuracy | +/-0.0001 in |
| Unit Type | Unit |
| Features | Combination Ratchet & Speeder for Uniform Pressure & Quicker Adj |
| Rotating Spindle | Yes |
| Unit Quantity | 1 |
| Number of Measuring Rods | 3 |
| Base Style | Half |
| Minimum Measurement | 0 in |
| Spindle Shape | Flat |
| Number of Gauges | 3 |
| Maximum Measurement | 3 in |
| Lock Nut Type | Ring |
| Spindle Material | Steel |
| Brand | Starrett |
| Reading | Mechanical |
| Case Included | Yes |
| Anvil Material | Steel |
| Thimble Type | Ratchet |
| Country of Origin | United States |
| Resolution | 0.00100 in |
Check the listing for details. Starrett 443Z-3RL 3" Max 0.001" Resolution Half-Base Mechanical Depth Micrometer. Condition: New, Made in United States. Listed at 359.28 USD.