| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Manufacturer | L.S. Starrett |
| Model | spring nut fay spring type inside caliper 6" |
| Maximum Measurement | 6.000 in |
| MPN | 74B-6 |
| Caliper Type | Inside Caliper |
| Brand | STARRETT |
| Joint Type | Spring |
| Leg Size | 6.000 in |
Check the listing for details. Starrett 74B-6 Fay Spring Type Inside Caliper, Spring Nut 6" IN STOCK. Condition: New. Listed at 75.64 USD. Visit My eBay Store: discount_tool L.S. STARRETT 74B-6 FAY SPRING TYPE INSIDE CALIPER SPRING NUT 6" SIZEprice is per tool - box is not included Starrett Fay calipers are exceptionally rugged in construction. The legs are made from heavy square stock and machined to a smooth taper. The fulcrum stud is hardened and has an exceptionally large bearing surface to prevent side deflection of the legs. The bow spring is both strong and flexible, and the adjustment screw is centrally located in the legs to assure smooth action. The quick adjusting automatic closing spring nut is designed for making quick positive adjustments. The threads of the nut firmly engage the screw at the slightest pressure from the leg and when the pressure is withdrawn, the nut releases itself sliding freely over the screw. This features makes possible rapid, accurate setting and saves valuable time MADE IN THE USA WE DO NOT SHIP AFTER 2 PM. WE DO NOT SHIP ON SATURDAY OR SUNDAY. Froo www.froo.com | Froo Cross Sell, Free Cross Sell, Cross promote, eBay Marketing, eBay listing Apps, eBay Apps, eBay Application PLEASE NOTE: WE ARE CLOSED ON SATURDAYS & SUNDAYS AND THEREFORE MAY NOT ALWAYS RESPOND TO OFFERS.