| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Brand | Starrett |
| Maximum Measurement | 6.000 in |
| Caliper Type | Outside Caliper |
| Manufacturer | L.S. Starrett |
| Model | solid nut fay spring type outside caliper 6" |
| MPN | 75A-6 |
| Joint Type | Spring |
| Leg Size | 6.000 in |
Check the listing for details. Starrett 75A-6 Fay Spring Type Outside Caliper, Solid Nut 6" EDP # 50355. Condition: New, Made in United States. Listed at 49.99 USD. Starrett 75A-6 6” fay type outside caliper with solid nut EDP #50355. 3 available in originalcondition. See pics as they are part of description and condition. All precision tools have been kept in temperature controlled environment since original purchase.