| Minimum Measurement | 4 in |
|---|---|
| Brand | Starrett |
| 53055 | 53055 |
| Reading | Mechanical |
| Maximum Measurement | 32 in |
| Model | 823DZ |
| Micrometer Type | Inside Micrometer |
| MPN | 823DZ |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Resolution | 0.00100 in |
Check the listing for details. Starrett 823 DZ Tubular Inside Micrometer 4-32" Range, .001". Condition: Used. Listed at 489.99 USD. Please see pics for exact items included. Missing small adjustment wrench. Good overall condition but some rods have surface rust. Spin smooth