| California Prop 65 Warning | N |
|---|---|
| Country of Origin | US |
| Type | Measuring & Marking Tools > Precision Measuring Tools > Precision |
| Weight | 3.9300 |
| Length | 20.700 |
| Width | 6.400 |
| Depth | 6.400 |
| Features | Mechanical Tubular-Rod Inside Micrometer, Range 4 in to 40 in, Re |
| Battery Included | No |
| UPC | 0049659530568 |
| Minimum Measurement | 4 in |
| Brand | Starrett |
| Maximum Measurement | 40 in |
| Micrometer Type | Inside Micrometer |
| MPN | 823EZ |
Check the listing for details. Starrett 823Ez Inside Micrometer, 4 To 40". Width: 6.400, Condition: New, Made in US. Listed at 924.99 USD. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose. & Industrial.