| Brand | Starrett |
|---|---|
| Minimum Measurement | 2 in |
| Maximum Measurement | 8 in |
| Reading | Mechanical |
| Unit Type | Unit |
| Micrometer Type | Inside Micrometer |
| Country of Origin | United States |
| Resolution | 0.00100 in |
Check the listing for details. ***Starrett No.124 Inside Micrometer 2-8”/0.001 CLEAN&NICE***. Condition: Used, Made in United States. Listed at 65.00 USD. Used Starrett inside micrometer set with a range of 2-8” and a 0.001” resolution. No box or anything else but the set is complete to measure the whole range. Micrometer head moves very smoothly and freely. Thanks for looking!