| Brand | Starrett |
|---|---|
| Minimum Measurement | 1 in |
| Reading | Mechanical |
| Maximum Measurement | 1 in |
| Micrometer Type | Outside Micrometer |
| MPN | 436 |
| Country of Origin | United States |
| Resolution | 0.00100 in |
Check the listing for details. Starrett No. 436 Micrometers 1-2" and 2-3". Condition: Used, Made in United States. Listed at 29.95 USD. Starrett No. 436 Micrometers 1-2" and 2-3"