| Brand | Starrett |
|---|---|
| Minimum Measurement | 1 in |
| Maximum Measurement | 2 in |
| Reading | Mechanical |
| Micrometer Type | V-Anvil Micrometer |
| MPN | T483XRL-2 |
| Country of Origin | United States |
| Resolution | 0.00010 in |
Check the listing for details. Starrett No. 483 1"-2" V-Anvil Micrometer Machinists Tool. Condition: Used, Made in United States. Listed at 85.00 USD.