| Brand | Starrett |
|---|---|
| Minimum Measurement | 0 in |
| Reading | Mechanical |
| Maximum Measurement | 3 in |
| Micrometer Type | Outside Micrometer |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 1 |
| Resolution | 0.00100 in |
Check the listing for details. STARRETT S436ARLSZ OutsideMicrometer Set. Condition: New – Open box. Listed at 695.00 USD. The STARRETT S436ARLSZ Outside Micrometer Set is the most popular precision micrometers used by skilled workmen worldwide, and is recommended for mechanics, automotive service and machine shops, tool rooms and inspection departments. Specifications: Range: 0-3” Graduations: .001” Standards Included: 1”, 2” Spindle Type: Flat Anvil Type: Flat Anvil/Spindle Material: Carbide Ratchet Stop Made in U.S.A.