| Compatible Brand | Universal |
|---|---|
| External Interfaces | USB 3.0, USB 2.0 |
| Character | SATA - NEC |
| Color | Negro |
| Title | PEXUSB3S24 2 Port PCI Express (PCIe) SuperSpeed USB 3.0 Card Ad |
| Dimensions | 17.5 x 14.2 x 3 cm; 40 Grams |
| MPN | PEXUSB3S24 |
| Item Length | 175mm |
| Compatible Product Line | Universal |
| Brand | StarTech |
| Series | PEXUSB3S24 |
| Form Factor | Low Profile / SFF |
| Type | USB Port Cards |
| Number of Ports | 2 Ports |
| Item Height | 30mm |
| Style | SATA - NEC |
| Compatible Port | USB 3.0, PCI Express, USB 2.0 |
| Item Width | 142mm |
| Item Weight | 40g |
| Country of Origin | Taiwan |
| UPC | 0065030855587 |
Check the listing for details. StarTech 2 Port PCI Express (PCIe) SuperSpeed USB 3.0 Card Adapter | PEXUSB3S. Color: Negro, Condition: Used, Made in Taiwan. Listed at 7.99 USD. Model: PEXUSB3S. SuperSpeed | Low Profile | OEM | Tested | Working. This card provides two external USB 3.0 ports and installs into aPCIe x1 (or larger) slot, adding high‑speed USB connectivity to compatible desktop systems.