| EAN | 0065030906142 |
|---|---|
| Brand | Startech |
| Type | Cat 6 Cables |
| MPN | 6-COUPLER-U1 |
| Item Length | 30mm |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Width | 15mm |
| Color | White |
| Item Height | 18mm |
| Model | 1P10FFC-USB-SERIAL |
| Sustainability compliance | Y |
| Connector 1 gender | Female connector |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Networking standards | IEEE 802.3/IEEE 802.3ae/IEEE 802.3bz |
| Item Weight | 5 Gramsg |
| Product color | White |
| Quantity per master (outer) case | 1000 |
| Relative humidity | 15 - 65 |
| Title | Startech RJ45 Coupler/ Inline Cat6 Coupler/ Female to Female |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 |
| Package weight | 104 |
| Cable types supported | Cat5/Cat5e/Cat6 |
| Master (outer) case width | 300 |
| Master (outer) case height | 280 |
| Master (outer) case length | 460 |
| Package depth | 125 |
| Package width | 90 |
| Height | 17 |
| UPC | 0065030906142 |
| Dimensions | 3.05 x 1.52 x 1.78 cm; 4.54 Grams |
| Data transfer rate | 10 |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 |
| Sustainability certificates | CE |
| Width | 15 |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Package height | 30 |
| Quantity per pack | 1 |
| Connector 2 gender | Female connector |
Check the listing for details. StarTech IN-CAT6-COUPLER-U1 Startech Ac Rj45 Inline Cat6 Coupler F T568B. Color: White, Width: 15, Condition: New. Listed at 22.54 USD. Join two standard RJ45 Cat6 cables using this Inline Coupler. Connect two Cat 6 cables to extend a network connection using this RJ45 Inline Coupler. The female to female Ethernet coupler maintains optimal signal integrity while achieving low insertion loss that exceeds industry standards.