| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 31200-MF5-038, 31200-MF5-008, 31200-MF5-018, 31200-MF5-028 |
| Compatible Make | Honda |
| Compatible Model | Honda Motorcycle VT500C Shadow 491Cc Engine 1983-1986 |
| Item Length | 174 mm |
| Item Height | 78.8 mm |
| Item Width | 68.4 mm |
| Item Weight | 3lb 10oz |
| Mounting Style | Bolt -On |
| Color | Black |
| Number in Pack | 1 |
| Items Included | Starter |
| Teeth | Gear Teeth-10 |
| Material | Metal |
| Voltage | 12V |
| Rotation | CW |
| Type | Starter |
| Starter Type | PMDD |
| Manufacturer Part Number | 18668AA1001 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Starter for Honda Motorcycle VT500C Shadow 491Cc Engine 1983-1986. Color: Black, Condition: New. Listed at 38.50 USD. Premium Quality Replacement Part STARTER12 VOLT CW 10 SPLINE SHAFT For Honda Motorcycle Models: VT500C SHADOW 491cc ENGINE 1983-1986 Order Includes: 1x Starter