| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| MPN | 2509807S, 2509804, 2509804S, 2509807, 2509805, 2509806 |
| Interchange Part Number | 1209810, 2509803, 2509803S, 2509805S, 2509806S, 1209817S |
| Compatible Brand | Kohler |
| Compatible Model | For Kohler Command Pro Single Cv461 Cv490 Cv491 |
| Item Length | 185 mm |
| Item Width | 78.8 mm |
| Item Height | 78.8 mm |
| Teeth | Gear Teeth-10 |
| Number in Pack | 1 |
| Color | Black |
| Items Included | Starter |
| Item Weight | 4lb 11oz |
| Voltage | 12 V |
| Material | Metal |
| Rotation | CCW |
| Power Source | Gas |
| Horsepower | 16Hp |
| Type | Starter |
| Starter Type | PMDD |
| Manufacturer Part Number | 5802AA1007 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Starter for Kohler Command Pro Single Cv461 Cv490 Cv491 New. Color: Black, Condition: New. Listed at 38.99 USD. Premium Quality Replacement Part STARTER12 VOLT CCW 10 TOOTH DRIVE For Kohler Command Pro Single Models: CV461 ENGINECV490 ENGINECV491 ENGINE Order Includes: 1x Starter