| Country of Origin | China |
|---|---|
| Items Included | Starter |
| Item Length | 156.8 mm |
| Compatible Make | Suzuki |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Voltage | 12V |
| Item Height | 62 mm |
| Number in Pack | 1 |
| Item Width | 62 mm |
| Performance Part | No |
| Mounting Style | Bolt -On |
| Color | Silver |
| Teeth | Gear Teeth-10 |
| Manufacturer Part Number | 519-CSM2269O |
| Compatible Model | Suzuki Atv 250 300 Quadrunner King Quad |
| Material | Metal |
| Vintage Part | No |
| Rotation | CCW |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Brand | Unbranded |
| Type | Starter |
| Starter Type | PMDD |
| OE/OEM Part Number | 31100-19B20, 31100-19B12, 31100-19B11, 31100-19B00 |
| Universal Fitment | No |
| Item Weight | 2lb 10oz |
Check the listing for details. Starter for Suzuki Atv 250 300 Quadrunner King Quad New. Color: Silver, Condition: New, Made in China. Listed at 28.98 USD. LT-4WD (H) Quadrunner 250cc Engine 1987. LT-4WD (J,K) Quadrunner 250cc Engine 1988-1989. LT-4WD (L,M) Quadrunner 250cc Engine 1990-1991. LT-4WD (N,P,R,S) Quadrunner 250cc Engine 1992-1995. LT-4WD (T) Quadrunner 250cc Engine 1996.