| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 5EL-81890-00-00, 5EL-81890-01-00 |
| Compatible Make | Yamaha |
| Compatible Model | Yamaha Motorcycle XVS1100 V-STAR Classic / Custom 1999 2000-2003 |
| Item Length | 213 mm |
| Item Height | 80.5 mm |
| Item Width | 68.5 mm |
| Item Weight | 4lb 11oz |
| Mounting Style | Bolt -On |
| Color | Silver |
| Number in Pack | 1 |
| Items Included | Starter |
| Teeth | Gear Teeth-13 |
| Material | Metal |
| Voltage | 12V |
| Rotation | CW |
| Type | Starter |
| Starter Type | PMDD |
| Manufacturer Part Number | 18748AA1003 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Fitment | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Starter for Yamaha Motorcycle XVS1100 V-STAR Classic / Custom 1999 2000-2003. Color: Silver, Condition: New. Listed at 56.50 USD. Premium Quality Replacement Part STARTER12 VOLT CW 13 TOOTH DRIVE For Yamaha Models: XVS1100 V-STAR CLASSIC. 1063cc ENGINE 1999-2003XVS1100 V-STAR CUSTOM 1063cc ENGINE 1999-2003XVS1100 V-STAR SILVERADO 1063cc ENGINE 2003XVS11 V-STAR CUSTOM 1063cc ENGINE 2004-2009XVS11A V-STAR CLASSIC 1063cc ENGINE 2004-2009XVS11A V-STAR SILVERADO 1063cc ENGINE 2004-2009 Order Includes: 1x Starter