| Machine Type | ATV |
|---|---|
| Items Included | Starter Clutch, Gasket and Idle Gear |
| Manufacturer Part Number | SC137A2011 |
| Compatible Model | Timberwolf YFB250 1992-2000 |
| Material | Metal |
| Universal Part | No |
| Item Length | 95 mm |
| Vintage Part | No |
| Placement on Vehicle | Starter Clutch |
| Weight | 2.6 Lb |
| Brand | Caltric |
| Type | Starter Clutch |
| Interchange Part Number | 4BD-15451-01-00, 24W-15451-00-00, 4BD-15451-00-00 |
| Compatible Make | Yamaha |
| OE/OEM Part Number | 4H7-15580-10-00, 4H7-15580-00-00, 5H0-15517-00-00 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Item Height | 13.3 mm |
| Number in Pack | 3 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Width | 43 mm |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Starter Outer Clutch And Idler Gear Set For Yamaha Timberwolf YFB250 1992-2000. Condition: New. Listed at 123.86 USD. TIMBERWOLF YFB250 1992-2000. STARTER OUTER CLUTCH ASSY / IDLER GEAR (56 TEETH) / GASKET. 1x Idler Gear. 1x Starter Clutch Outer Assy.