| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 26440171A , 26420172A |
| More Info | Pick Up:No |
| Item Length | 115 mm |
| Item Height | 18 mm |
| item Width | 115 mm |
| Weight | 2.3 |
| Material | Iron Core / Copper Wire |
| Includes | Startor |
| Compatible Model | 26440171A 26420172A Generator Magneto |
| Number in Pack | 1 |
| Type | Stator Magneto |
| Compatible Brand | For Ducati |
| Manufacturer Part Number | ST492A1001 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Part | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator fits Ducati 26440171A 26420172A Generator Magneto. Condition: New. Listed at 53.54 USD. Premium Quality Replacement Part Stator For Ducati Models: 1098 2007-20081098 R 2008-20091098 S 2007-20081098 S Tricolore 20071198 20091198 S 2009-20101198 SP 2011749 2003-2006749 Dark 2005-2006749 R 2004-2006749 S 2004-2006848 2008-2010999 2003-2006999 R 2003-2006999 RXEROX 2006999 S 2003-2006999R FILA 2003-2004Multistrada 1000 2003-2004Multistrada 1000 DS 2005-2006Streetfighter 848 2012-2013Streetfighter S 2009-2012 Order Includes: 1x Stator: 26440171A 26420172A Length: 115 mmWidth: 115 mmHeight: 18 mm