| Machine Type | Street Motorcycle |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | ST558- HD |
| Superseded Part Number | 29987-99A, 29987-99 |
| Vintage Part | No |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Brand | Caltric |
| Type | Stator |
| Unit Type | Unit |
| Interchange Part Number | 29987-99B, 29987-99A, 29987-99 |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| OE/OEM Part Number | 29987-99, 29987-99A, 29987-99B |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Universal Fitment | No |
| Unit Quantity | 1 |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator for Harley Davidson Electra Glide FLHT FLHTC FLHTCUI 1999-2001. Condition: New. Listed at 74.00 USD. Electra Glide Ultra Classic FLHTCUI 1FCW (1999-2001). Electra Glide FLHTC 1DJV Classic (1999-2001). Electra Glide FLHT 1DDV Standard (1999-2001). 1 x Stator : 29987-99B, 29987-99A, 29987-99. Electra Glide FLHTCI 1FFW Classic (1999-2001).