| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 290886588, 420886588 |
| More Info | Pick Up:No Lighting Pole:0.4-1.0 |
| Item Length | 93 mm |
| Item Height | 18 mm |
| item Width | 93 mm |
| Weight | 1.5 |
| Material | Iron Core / Copper Wire |
| Includes | Startor |
| Compatible Model | #VALUE! |
| Number in Pack | 1 |
| Type | Stator Magneto |
| Compatible Brand | For Sea-Doo |
| Manufacturer Part Number | ST154A1005 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Part | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator for Seadoo Rx 2000 2001 2002 / X 2001 Magneto. Condition: New. Listed at 34.00 USD. Premium Quality Replacement Part Stator For Sea-Doo Models: CHALLENGER 1996-1999GSX LIMITED 1998-1999GSX 1996 1997GSX LIMITED 1998 1999GTX 1996-1997 2000-2002GTX LIMITED 1998-1999LRV 2000 2001RX X 2001RX 2000-2002Sportster LE 2000-2003SPX 1997-1999XP 1995-1997 2000-2002XP LIMITED 1998-1999 Note: The stator comes without connectors, please note that you have to use your own. Order Includes:1x Stator : 290886588 420886588 Length: 93 mmWidth: 93 mmHeight: 18 mm