| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 4011982, 4012384, 4011925, 4011569 |
| More Info | Pick Up:21 |
| Item Length | 108.5 mm |
| Item Height | 25 mm |
| item Width | 108.5 mm |
| Weight | 3.5 |
| Material | Iron Core / Copper Wire |
| Includes | Startor And Regulator |
| Compatible Model | Ranger 700 EFI Crew XP 2008-2009 |
| Number in Pack | 2 |
| Type | Stator Magneto |
| Compatible Brand | For Polaris |
| Manufacturer Part Number | ST293A2015 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Part | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator & Regulator Rectifier for Polaris Ranger 700 EFI Crew XP 2008-2009. Condition: New. Listed at 74.25 USD. Premium Quality Replacement Part STATOR AND REGULATOR RECTIFIER For Polaris Models: RANGER 700 EFI 4X4 2008-2009RANGER 700 EFI 6X6 2008-2009RANGER CREW 700 EFI 4X4 2008-2009RANGER XP 700 4X4 2008 Order Includes: 1x STATOR 1x REGULATOR RECTIFIER