| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| Returns Accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Caltric |
| OE/OEM Part Number | 3430-011, 3430-045, 32800-44D11, 32800-33E00 |
| Interchange Part Number | 32800-33E21, 32800-33E10, 32800-33E20, 11483-09F50 |
| More Info | Pick Up:200 |
| Item Length | 114.5 mm |
| Item Height | 18 mm |
| item Width | 114.5 mm |
| Weight | 4.3 |
| Material | Iron Core / Copper Wire |
| Includes | Startor, Gasket And Regulator |
| Compatible Model | 500 Auto 4X4 2000-2002 |
| Number in Pack | 3 |
| Type | Stator Magneto |
| Compatible Brand | For Arctic Cat |
| Manufacturer Part Number | ST349A2005 |
| Manufacturer Warranty | 90 Days |
| Country/Region of Manufacture | China |
| California Prop 65 Warning | Proposition 65 Warning for California Consumers. |
| Vintage Part | No |
| Universal Part | No |
| Performance Part | No |
Check the listing for details. Stator & Regulator Rectifier & Gasket for Arctic Cat 500 Auto 4X4 2000-2002. Condition: New. Listed at 63.85 USD. Premium Quality Replacement Part STATOR AND REGULATOR RECTIFIER AND GASKET For Arctic Cat Models: 500 AUTO 4x4 2000-2002500 FIS AUTO 4x4 2002500 TBX AUTO 4x4 2002 Order Includes: 1x STATOR 1x REGULATOR RECTIFIER 1x GASKET