| Antique | Yes |
|---|---|
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Tabletop Material | Cherry |
| Material | Cherry |
| Item Length | 29.5 in |
| Brand | Statton of Hagerstowne |
| Type | Tea Table |
| Number of Drawers | 1 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 27.25 in |
| Personalized | No |
| Style | Queen Anne |
| Features | Tilt Top |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Room | Any Room |
| Finish | High Sheen |
| Item Width | 29.5 in |
Check the listing for details. š§”Statton of Hagerstowne 1971 Solid Cherry Tilt-Top Tea Table. Color: Brown, Condition: Seller refurbished. Listed at 327.00 USD. This is a beautiful high-quality Solid Cherry tilt-top tea table produced by Statton as part of their Old Towne line of furniture which embodied 18th century and colonial reproductions. ⢠Material: Solid Cherry wood with a rich, lustrous finish and elegant grain patterns.