| Item Thickness | 1.5 in |
|---|---|
| Custom Bundle | No |
| Color | Multicolor |
| Material | Polyester, Wood, Mineral Wool, Knauf Insulation |
| Coverage | 197 ft² |
| Item Length | 23" |
| Suitable For | Booth, Ceiling, Floor, Interior Wall, Room, Window |
| Brand | Sound Fix Acoustics |
| Type | Acoustic Panel |
| Unit Type | lb |
| Compatible Installation Surface | Drywall, Metal, PVC, Wood |
| Manufacturer Warranty | None |
| Number in Pack | 1 |
| Packaging | Panel |
| Insulation R-Value | R19 |
| Features | Faced, Fire Resistant, Formaldehyde Free, Friction Fit, Heat Retardant, Moisture Retardant, Mold Resistant/Mildew Resistant, No-Dust Material, Non-Shedding, Paintable, Soundproofing Insulation, Vapor Retardant, Water Resistant |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | United States |
| Item Width | 12 in |
| Item Weight | Less Than 10 lb |
Check the listing for details. Statue Art Sound Absorbing Acoustic Wall Panel. Color: Multicolor, Condition: New, Made in United States. Listed at 89.00 USD. Product Type Acoustic Wall Panels. Sound Absorbing Yes. Overall Product Weight: Panel totaling 3 lbs. Color Black, Peach, Off White. Residential Use;Non Residential. Supplier Intended and Approved Use.