| Base Color | Red |
|---|---|
| Color/Finish | Red |
| End Type | S Hook |
| Features | Adjustable |
| Length | 12" |
| Load Capacity | 500 lb |
| Product Name | Strap |
| Tightening Method | Ratchet |
| Type | Tie-Down |
| Units | 4 Pack |
| Width | 1" |
| Part Type | Other |
| Manufacturer Part Number | 15531 |
| Alt MPN 1 | 3920-0266 |
| Category 1 | Tie Downs |
| Average Delivery Time | 2-3 Days |
| Package Weight | 6.1200 |
| Package Length | 19.64 |
| Package Width | 13.11 |
| Package Height | 2.16 |
| Freee Shipping (Lower 48) | Yes |
| Brand | Steadymate |
| Warranty | 90 Days |
| UPC | 052474014168 |
Check the listing for details. Steadymate Ratchet Tie-Down - 4/Pack 15531. Width: 1", Condition: New. Listed at 70.87 USD. 1" X 12' Tie-Downs with Ratchet Buckles. PART TYPEOther. MANUFACTURER PART NUMBER15531. LOAD CAPACITY500 Lb.