| Power Source | Batteries |
|---|---|
| Detection Range | 100 ft |
| Measurement System | Decimal |
| MPN | STCDCPTRX2 |
| Item Length | 8.6" |
| Measurement Provided | Direction |
| Battery Life | 16 AA Batteries/12-V Rechargeable Lithium-ion Battery Pack |
| Unit Type | Unit |
| Display Size | Remote Viewing |
| Language | English |
| Item Height | 10.3" |
| Features | Night Vision, High Resolution 40MP Photos + 1440 QHD Video W/Audio, Advanced AI-Automatically Adjusts Contrast, Highlights, Shadow+, Advanced AI-Automatically Adjusts Contrast, Highlights + Shadows, Advanced Compression, Trigger Speed: 0.3-Second Trigger Speed to Capture Moving Targets, Dual-Core Processor, Detection and Flash Range: Up to 100 ft, Connects to cellular network for remote access via Command App, Live View, Command PRO app, Includes 16GB of Internal Storage Removing the Need for SD Card, Built-in GPS allows you to track the camera's location in the Com, Built In GPS Allows you Track Cameras Location from Command App, Extended Battery Life, External Power, Mounting Options |
| Sensors | GPS |
| Magnification | High Resolution 40MP Photos |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 6.8" |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Color | Multicolor |
| Material | Plastic, Durable Weather Resistant ABS Housing |
| Brand | Stealth Cam |
| Type | Trail Camera |
| Model | Deceptor Max 2.0 |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Item Weight | 1.37 Pounds |
| Country of Origin | United States |
| UPC | 888151098530 |
Check the listing for details. Stealth Cam Deceptor MAX 2.0 STC-DCPTRX2-W No Glo Cell Trail Cam. Color: Multicolor, Condition: New, Made in United States. Listed at 74.99 USD. Experience the ultimate in wildlife monitoring with the Stealth Cam Deceptor MAX 2.0 STC-DCPTRX2-W No Glo Cell Trail Cam. La Stealth Cam Deceptor MAX 2.0 STC-DCPTRX2-W es una cámara de caza celular sin luz visible que ofrece un rendimiento excepcional en la captura de imágenes y videos de alta calidad.