| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Exterior Depth | 17-3/4" |
| Exterior Width | 14-1/2" |
| Exterior Height | 12-1/2" |
| Model | B2500D Floor Safe |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Lock Type | Combination |
| Material | Steel |
| Mounting | Floor |
| Safe Weight | 87 |
| Safe Color | Black |
| MPN | STL-B2500D |
| Maximum User Codes | 1 |
| Brand | Stealth |
| Safe Type | Floor Safe |
| Number of Doors | 1 |
Check the listing for details. Stealth Floor Safe B2500D In-Ground Home Security Vault High Security Dial Lock. Condition: New. Listed at 849.99 USD. Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE Stealth Floor Safe B2500 Fully encased in concrete on 5 out of 6 sides, floor safes offer maximum protection for your valuables. Hidden out of plain view, Stealth Floor Safes are the ideal choice for restaurants, gas stations, businesses and home owners. In regards to security, the Stealth B-2500 has a 1/2" thick steel plate door secured in place by three massive solid steel locking bolts. With all other sides secured by concrete, this safe is near impenetrable and extremely pry resistant offering no real access points. On the face of the door lies a UL Approved Mechanical Combination Lock and stunning chrome handle. Once the correct combination is dialed and you turn the handle, the door is piston assisted to help you lift it open. You can literally feel the weight in the door as you lift it proving the high levels of steel used for your security. Once inside there is ample space for your valuables and if you want something even bigger, a shorter size is available in the B-1500. Once you've finished placing or removing valuables and you begin to close the door, the bolt detent will click into place and lock the safe automatically for you. Stealth believes in and stands behind the B-2500 by offering a two year parts and labor warranty on the lock and all components as well as a 5 year warranty on the hinges and welds. Stealth Floor Safes are proudly Made in USA! Specifications Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE External Dimensions: 12-1/2" L x 14-1/2" W x 17-3/4" D Internal Dimensions: 12" L x 14" W x 14" D Door Opening: 11-1/8" L x 10-5/8" W Weight: 87 lbs2 year Parts and Labor Warranty on Lock and all Components5 Year Warranty on Hinges and Welds Features Three Massive Solid Steel Locking Bolts 1/2" Thick Solid Steel Plate Door Piston Assisted Door Opening Chrome Handle External Heavy Duty Hinge UL Approved High Security Mechanical Combination Lock Bolt Detent Made in USA