| Country of Origin | China |
|---|---|
| Color | White |
| Material | ABS Plastic |
| Cooking Method | Steam |
| Item Depth | 6 in |
| Brand | Taylor |
| Type | Rice Cooker & Steamer |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 4 Cups |
| Item Height | 10 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | Taylor |
| Unit Quantity | 1 |
| Components Included | Basket, Inner Pot, Lid |
| Item Width | 8 in |
| Item Weight | 4.25 lbs |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Steamer and Rice Cooker Base Only by Taylor. Color: White, Condition: Used, Made in China. Listed at 3.44 USD. This Taylor Steamer and Rice Cooker Base is a versatile kitchen appliance that allows you to cook rice and steam your favorite veggies and meats at the same time. With a 4-cup capacity, it is perfect for small families or individuals. The cooker is made of durable ABS plastic material and comes with a lid, inner pot, and basket. This steamer and rice cooker has one setting/program, and operates at 120 V. It measures 6 inches in depth, 10 inches in height, and 8 inches in width, with a weight of 4.25 lbs. This kitchen appliance is a must-have for those who love to cook and want to save time in the kitchen.