| Country of Origin | Unknown |
|---|---|
| Warranty | 5 Years |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
| Brand | Unbranded |
| Type | Strapping tool set |
| Color | Red, Silver |
| Material | Cast Aluminum, Steel |
| Gross Weight | 3.2kg/7.05lbs |
| Net Weight | 2.6kg/5.73lbs |
| Package Size | 37*28*9cm/14*11*3inch |
| Model | strapping tool |
| *Besonderheiten* | High-quality & Durable !💕 |
| Tips | If you have any questions, please contact us! |
| Deutsche Anleitung | nicht im Lieferumfang enthalten |
| Max Tensioning Force | 1000N |
| Break Strength | 40kg/88lbs |
| Strapping Sealer Length | 36cm/14.2inch |
| Non-slip Rubber Sleeve Length | 7cm/2.8inch |
| Strapping Tensioner Size | 27*14cm/10.6*5.5inch |
| Strapping Tensioner Handle Length | Strapping Tensioner Handle Length |
Check the listing for details. Steel Packaging Strapping Kit Packaging Strapping Banding Tensioning Tool. Color: Red, Silver, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 63.38 USD. Details Metal Seals: The metal seals can connect and fix the packing belt to prevent it from falling off easily. Steel Stiffening Teeth: The steel stiffening teeth of the sealer can provide strong bite force to quickly connect the packing belt, saving you lots of time and effort. Application It is suitable for warehouse packages, garage storage, and securing cargo during transportation in homes and industries. It is suitable for packing belts with a width of 12-16mm/0.4-0.6inch. Specification Color: Red, Silver Material: Cast Aluminum, Steel Max Tensioning Force: 1000N Break Strength: 40kg/88lbs Suitable Packing Belt Width: 12-16mm/0.4-0.6inch Net Weight: 2.6kg/5.73lbs Gross Weight: 3.2kg/7.05lbs Package Size: 37*28*9cm/14*11*3inch Strapping Sealer Length: 36cm/14.2i.