| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| MPN | HS100 |
| Material | Plastic |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Google Assistant, Amazon Alexa |
| Brand | TP-LINK |
| Type | Battery with Charger |
| Unit Type | Unit |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | App-Controlled |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. TP-Link HS100 Smart Wi-Fi Plug Alexa Google Assistant Compatible NIB. Color: White, Condition: New. Listed at 9.49 USD. TP-Link HS100 Smart Wi-Fi Plug. Works with Amazon Alexa and Google Assistant. Remote access via the Kasa Smart app.