| Brand | TP-LINK |
|---|---|
| Type | Battery |
| Number of Outlets | 1 |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Proprietary App |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Plug Type | Type B |
| Features | App-Controlled, On/Off Switch, Programmable Timer, Remote Access, Remote Control, Smart Socket, Wi-Fi Compatibility, Wireless |
| Input Voltage | 120 V |
| Output Voltage | 120 V |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| MPN | HS100 |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Color | White |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. TP-Link HS100 Smart Wi-Fi Plug White Alexa App Remote Access Smart Socket Timer. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 11.69 USD. Model: HS100 Smart Wi-Fi Plug smart socket. What's in the box: Smart Wi-Fi Plug HS100 (1), Quick Start Guide (smartphone not included). Plug type: Type B three-prong grounded plug with a single AC outlet on the front.