| Plug Type | Type B, United States |
|---|---|
| MPN | HS100 |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Battery Size | NA |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | NA |
| Number of Outlets | 1 |
| Features | App-Controlled, Remote Access, Programmable Timer, On/Off Switch, Power Indicator Light, Wi-Fi Compatibility |
| Cable Length | Less Than 1 ft (0.3 m) |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Unit Quantity | 1 |
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| California Prop 65 Warning | NA |
| Brand | TP-LINK |
| Type | Smart Plug |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Recommended Environment | Indoor |
| Resistance Properties | Rust Resistant |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
| Country of Origin | China |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. TP-Link HS100 Smart WiFi Plug Alexa Compatible New. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 10.99 USD.