| Plug Type | United States |
|---|---|
| Part Number | HS100 |
| Size | 1 Pack |
| Included Components | Smart Plug HS100, Quick Start Guide |
| MPN | HS100 |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Product Dimensions | 2.6 x 2.5 x 3.9 inches |
| Switch Style | Remote |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant |
| Item Package Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Voltage | 120 volts |
| Number of Outlets | 1 |
| Style | Kasa Smart Plug Classic |
| Features | App-Controlled, Remote Access, Wi-Fi Compatibility |
| Unit Quantity | 1 |
| Color | White |
| Item model number | HS100 |
| Input Voltage | 120 V |
| Certification | UL approved |
| Shipping Weight | 10 ounces |
| Recommended Environment | Indoor |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
| Item Weight | 6.4 ounces |
| UPC | 0845973094263 |
| Brand | TP-LINK |
| Type | Plug-In Socket Controller |
Check the listing for details. TP-LINK HS100 Smart WiFi Plug TESTED Works With Amazon Alexa & Google Assistant. Color: White, Condition: Used. Listed at 4.99 USD. TP-LINK HS100 Smart WiFi Plug TESTED Works With Amazon Alexa & Google Assistant