| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| MPN | HS103P2 |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, IFTTT |
| Brand | TP-LINK |
| Type | Male (Plug) |
| Unit Type | Unit |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Recommended Environment | Indoor |
| Number of Outlets | 2 |
| Cable Length | Less Than 1 ft (0.3 m) |
| Features | Wi-Fi Compatibility, App-Controlled |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Country of Origin | Vietnam |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
| UPC | 0696395387125 |
Check the listing for details. TP-LINK HS103P2 Kasa Smart Plug Lite - 2 Pieces. Color: White, Condition: New, Made in Vietnam. Listed at 30.00 USD. Remote Access: Use the free Kasa Smart app (iOS/Android) to turn electronics on or off from your office, the gym, or while on vacation. Max Load: 15A (Supports high-power appliances like space heaters).