| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| MPN | KP115(US) |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| Battery Size | N |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, Samsung SmartThings |
| Brand | TP-LINK |
| Type | Smart Wi-Fi Plug |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | Wireless, Timer, App-Controlled, Remote Control, Auto-Off, Smart Socket, On/Off Switch, Remote Monitoring, Remote Access, Wi-Fi Compatibility, Programmable Timer |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | Less Than 100 W |
| Unit Quantity | 1 |
| Output Voltage | 120 V |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
| UPC | 0840030701856 |
Check the listing for details. TP-Link Kasa Mini Smart Wi-Fi Plug Slim White New. Color: White, Condition: New. Listed at 24.99 USD. TP-Link Kasa Mini Smart Wi-Fi Plug Slim. A sliding safety cover protects children from electric shock. Easy Set Up and Use: 2.4GHz Wi-Fi connection required. Plug in, open the Kasa app, follow the simple instructions and enjoy with the wifi smart plug.