| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| MPN | HS200 |
| Input Voltage | 100v - 120v |
| Material | Plastic |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, App Store |
| California Prop 65 Warning | Yes |
| Brand | TP-LINK |
| Type | Light Switch |
| Unit Type | Unit |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 501-600 W |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
Check the listing for details. TP-Link Kasa Smart Wi-Fi Light Switch HS200 White, Alexa Google Home Compatible. Color: White, Condition: New. Listed at 6.50 USD. It is designed to be used with the United States plug type and has a maximum input current of 11-15 A. The switch is made of plastic and has a surge energy capacity of 300 J.