| Unit Type | Unit |
|---|---|
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| MPN | KP115 |
| Resistance Properties | Rust Resistant |
| Country of Origin | Vietnam |
| Battery Size | N |
| Number of Outlets | 1 |
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| Brand | TP-LINK |
| Recommended Environment | Indoor |
| Output Voltage | 120 V |
| Plug Type | United States, Type B |
| Maximum Input Current | 11-15 A |
| Smart Home Compatibility | IFTTT, Apple HomeKit, Google Home/Assistant, Philips Hue, Google Assistant, WeMo, Amazon Alexa, Samsung SmartThings, Nest, Cortana |
| Features | Wireless, Timer, App-Controlled, Remote Control, Auto-Off, Smart Socket, On/Off Switch, Remote Monitoring, Remote Access, Wi-Fi Compatibility, Programmable Timer |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | Less Than 100 W |
| Material | Plastic |
| Type | Battery with Charger |
| Smart Home Protocol | Bluetooth, Wi-Fi |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. TP-Link Kasa Smart Wi-Fi Mini Plug - White. Color: White, Condition: New, Made in Vietnam. Listed at 10.04 USD.